Vill du veta mer om specifikationer och dimensioner för stålspontvålar?
Kinas TOP Fabriksleverans U & Z Typ 2 Stålspontpål för Byggnation Varje Parti Levereras med en MTC
Produktinformation
| Standard | AiSi, ASTM, BS, DIN, GB, JIS, etc | Tolerans | ±1% |
| Legering eller inte | Icke-legerad | Bearbetningstjänst | Skärning, stansning, avhaspning, svetsning, bockning |
| Fakturering | Efter faktisk vikt | Leveranstid | inom 7 dagar |
| Kvalitet | S235, S270, S355, S390, S430, S460, Q235B, Q345B, etc. | Ursprungsort | Tianjin, Kina |
| Modellnummer | S235, S270, S355, S390, S430, S460, Q235B, Q345B, etc. | Varumärke | Kunglig |
| Produktnamn | Stålspont | Teknologi | Varmvalsad, kallvalsad |
| Form | U-form, Z-form | Fördel | Snabb leverans, stort lager |
| MOQ | 1 ton | Certifikat | CE, ISO, etc. |
| Betalning | TT | Paket | Standardpaket, kundkrav |
| Ansökan | Byggnadsindustrin etc. | Hamn | Qingdao, Tianjin, Shanghai |
Kemisk sammansättning av stålspont
| Klass (EN) | C | Mn | P | S | Si |
| S235JR | 0,17 | 1.4 | 0,035 | 0,035 | 0,35 |
| S355JR | 0,2 | 1,00–1,60 | 0,035 | 0,035 | 0,5 |
Mekaniska egenskaper för stålspont
| Kvalitet | Sträckgräns Re (MPa) | Draghållfasthet Rm (MPa) | Förlängning A (%) | Charpy V Notch Impact |
| S235JR | ≥235 | 360–510 | ≥26 | 20℃, slagtålig |
| S355JR | ≥355 | 470–630 | ≥21 | 20℃, slagtålig |
Stålspontstorlek
| sektion | Mått | Sektionsarea | Massa | Ögonblick av tröghet | Modul av sektionen | |||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Lugg | Vägg | ||||
| w | h | t | ||||||
| mm | Mm | mm | cm2/hög | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| ⅠA | 400 | 85 | 8 | 45,21 | 35,5 | 88,8 | 4500 | 529 |
| II | 400 | 100 | 10,5 | 61,2 | 48 | 120 | 8740 | 874 |
| Ⅲ | 400 | 125 | 13 | 76,4 | 60 | 150 | 16800 | 1340 |
| ⅢA | 400 | 150 | 13.1 | 74,4 | 58,4 | 146 | 22800 | 1520 |
| Ⅳ | 400 | 170 | 15,5 | 97 | 76,1 | 190 | 38600 | 2270 |
| ⅤL | 500 | 200 | 24.3 | 133,8 | 105 | 210 | 63000 | 3150 |
| ⅥL | 500 | 225 | 27,6 | 153 | 120 | 240 | 86000 | 3820 |
| ⅡV | 600 | 130 | 10.3 | 78,7 | 61,8 | 103 | 13000 | 1000 |
| ⅢV | 600 | 180 | 13.4 | 104 | 81,6 | 136 | 32400 | 1800 |
| ⅣV | 600 | 210 | 18 | 135,3 | 106 | 177 | 56700 | 2700 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| 750 mm bred | ||||||||
| GHU 14 | 750 | 408 | 10.0 | 8.3 | 77,9 | 104 | 28 690 | 1 415 |
| GHU 16 | 750 | 411 | 11,5 | 9.3 | 86,3 | 115 | 32 860 | 1 610 |
| GHU 18 | 750 | 441 | 10,5 | 9.1 | 88,5 | 118 | 39 310 | 1 790 |
| GHU 20 | 750 | 444 | 12.0 | 10.0 | 96,9 | 129 | 44 450 | 2010 |
| GHU 23 | 750 | 447 | 13.0 | 9,5 | 102.1 | 136 | 50 710 | 2 280 |
| GHU 25 | 750 | 450 | 14,5 | 10.2 | 110,4 | 147 | 56 250 | 2 510 |
| 600 mm bred | ||||||||
| GHU 12 | 600 | 360 | 9,8 | 9.0 | 66,1 | 110 | 21 610 | 1 210 |
| GHU 12S | 600 | 360 | 10.0 | 10.0 | 71,0 | 118 | 22 670 | 1 270 |
| GHU 18-1 | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18 | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 18+1 | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 330 | 1 930 |
| GHU 22-1 | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22 | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 22+1 | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 28-1 | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28 | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 28+1 | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 32-1 | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32 | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 32+1 | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 410 | 3 350 |
| 600 mm och 400 mm breda | ||||||||
| GHU 6N | 600 | 309 | 6.0 | 6.0 | 41,9 | 70 | 9 680 | 635 |
| GHU 7N | 600 | 310 | 6,5 | 6.4 | 44,1 | 74 | 10 460 | 685 |
| GHU 7S | 600 | 311 | 7.2 | 6,9 | 46,3 | 77 | 11 550 | 750 |
| GHU 7HWS | 600 | 312 | 7.3 | 6,9 | 47,4 | 79 | 11 630 | 755 |
| GHU 8N | 600 | 312 | 7,5 | 7.1 | 48,5 | 81 | 12 020 | 780 |
| GHU 8S | 600 | 313 | 8.0 | 7,5 | 50,8 | 85 | 12 810 | 830 |
| GHU 10N | 600 | 316 | 9.0 | 6,8 | 55,8 | 93 | 15 710 | 1000 |
| GHU 11N | 600 | 318 | 10.0 | 7.4 | 60,2 | 100 | 17 460 | 1 105 |
| GHU 12N | 600 | 320 | 11.0 | 8.0 | 64,6 | 108 | 19 230 | 1 230 |
| GHU 13N | 600 | 418 | 9.0 | 7.4 | 59,9 | 100 | 26 600 | 1 280 |
| GHU 14N | 600 | 420 | 10.0 | 8.0 | 64,3 | 107 | 29 420 | 1 410 |
| GHU 15N | 600 | 422 | 11.0 | 8.6 | 68,7 | 115 | 32 270 | 1 540 |
| GHU 16N | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18N | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 20N | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 310 | 1 930 |
| GHU 21N | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22N | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 23N | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 27N | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28N | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 30N | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 31N | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32N | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 33N | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 420 | 3 350 |
| GHU 16-400 | 400 | 290 | 12,7 | 9.4 | 62,0 | 155 | 22 600 | 1 570 |
| GHU 18-400 | 400 | 292 | 15,0 | 9,7 | 69,3 | 173 | 26 100 | 1 795 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| GHL 600 | 600 | 150 | 9,5 | 9,5 | 56,4 | 94 | 3825 | 510 |
| GHL 600K | 600 | 150 | 10 | 10 | 59,4 | 99 | 4050 | 540 |
| GHL 601 | 600 | 310 | 7,5 | 6,4 | 46,8 | 78 | 11520 | 745 |
| GHL 602 | 600 | 310 | 8.2 | 8 | 53,4 | 89 | 12870 | 830 |
| GHL 603 | 600 | 310 | 9,7 | 8.2 | 64,8 | 108 | 18600 | 1200 |
| GHL 603K | 600 | 310 | 10 | 9 | 68,1 | 113,5 | 19220 | 1240 |
| GHL 603 10/10 | 600 | 310 | 10 | 10 | 69,6 | 116 | 19530 | 1260 |
| GHL 604 | 600 | 380 | 10 | 9 | 73,8 | 123 | 30400 | 1600 |
| GHL 605 | 600 | 420 | 13 | 9.2 | 85,5 | 142,5 | 43890 | 2090 |
| GHL 606 | 600 | 435 | 14.4 | 9.2 | 94,2 | 157 | 54375 | 2500 |
| GHL 607 | 600 | 452 | 19 | 10.6 | 114 | 190 | 72320 | 3200 |
| GHL 703 | 700 | 400 | 9,5 | 8 | 67,5 | 96,4 | 24200 | 1210 |
| GHL 716 | 700 | 440 | 10.2 | 9,5 | 79,9 | 114,2 | 35200 | 1600 |
| GHL 720 | 750 | 450 | 12 | 10 | 96,4 | 128,5 | 45000 | 2000 |
Ladda ner hela katalogen
Stålspontlåsning och vattentät prestanda
Design: Sammankopplande stålspont, permeabilitet ≤1×10⁻⁷ cm/s
AmerikaUppfyller ASTM D5887-standarden för en foder för att minska läckage under fat
SydostasienGrundvattensäker för tropiska regnperioder
Produktionsprocess för stålspont
Allt börjar med de finaste stålplåtarna, som värms upp till hög temperatur i en uppvärmningsugn till ett plastiskt tillstånd. De varma plåtarna valsas sedan i ett kontinuerligt valsverk och formas steg för steg till den slutliga spontprofilen. Detta formpassande sammankopplingssystem är styvt för att säkerställa mot vibrationsglapp även när pålarna används i byggbranschen.
Efter varmvalsning kyls profilerna kontrollerat för att bevara sin form och sina mekaniska egenskaper. Materialet rätas sedan ut för att ta bort eventuell deformation och uppnå måttnoggrannhet. Vid behov kan andra ytbehandlingar göras, såsom korrosionsskyddsbehandling eller varmgalvanisering för skydd mot väder och vind.
Sedan kapas de färdiga stålsponterna till standard- eller specialstorlekar och genomgår kvalitetskontroll för att kontrollera dimensioner och ytfel. Således garanteras varje enskild produkt att uppfylla hela världens konstruktionsstandarder och kan litas på för grundläggning och marintekniska tillämpningar.
Stålspont yta
AmerikaHDG enligt ASTM A123 (minsta zinkbeläggning ≥ 85 µm); 3PE-beläggning är valfri; alla ytbehandlingar uppfyller RoHS.
SydostasienEtt tjockt varmförzinkningsskikt (≥100 μm) med dubbel epoxibeläggning av stenkolstjära ger mer än 5000 timmars saltstänkskydd, vilket är lämpligt för användning i tropiska marina miljöer.
ANSÖKAN
1. GrävningsstödningI stadens allmännyttiga verksamheter, grävning av tunnelbanestationer eller källarbyggnation drivs U-formade stålspontväggar ner i jorden för att skapa tillfälliga eller permanenta stödmurar eller arbetsmurar.
2. KassongsdammarFör konstruktion av bropelare eller undervattensarbeten sammanfogas U-formade stålspontvålar horisontellt och vertikalt för att bilda en sluten ring (kofferdam).
3. Marin- och hamnkonstruktionU-formade stålspontar används också som beklädnad för dockans väggar.
4. Översvämningskontroll och läckagebarriärerVid dammförstärkning och flodkontroll begravs U-formade stålspontvingar i vatten som ogenomträngliga ridåer.
Fördelar med U-formade pålar
1. Utmärkt strukturellt hållfasthets-viktförhållande
Den noggrant utformade U-formade geometrin maximerar avståndet mellan stålet och neutralaxeln, vilket avsevärt ökar sektionsmodulen.
2. Överlägsen sammankopplings- och vattentätningsprestanda
U-pålar använder Larssens förreglingssystem, känt för sin tillförlitlighet.
3. Enkel installation och drift
U-pålar är enklare att använda jämfört med andra komplexa profiler, såsom Z-pålar eller kompositväggar.
4. Hög återanvändbarhet och mångsidighet
U-pålar kan användas som tillfälliga stöd eller permanenta konstruktioner. Deras längd kan enkelt förlängas genom svetsning eller förkortas genom kapning för att möta specifika krav på platsen.
FÖRPACKNING OCH FRAKT
Stålspont är vanligtvis förpackade i starka stålbuntar för att säkerställa stabilitet och säkerhet under transport och hantering. Varje bunt är tätt fastspänd med stålband och, vid behov, förstärkt med trästöd eller stålramar för att förhindra deformation under lastning och långdistanstransport.
För ytskydd kan spontväggar täckas med vattentätt material eller plastfolie för att minska exponeringen för fukt, damm och korrosion under transport. Identifieringsetiketter är fästa på varje bunt och anger storlek, längd, stålsort och orderinformation för enkel spårning och installation på plats.
Frakt sker vanligtvis med sjöfrakt i containrar (20GP, 40GP eller 40HQ) eller med bulkfartyg för storskaliga projekt. För leveranser inom landet eller över gränserna finns även lastbils- och järnvägstransporter tillgängliga. Med korrekt förpackning och professionella lastningsmetoder säkerställs att stålsponten anländer säkert, med bibehållen strukturell integritet och redo för omedelbar bygganvändning.
Vanliga frågor
F1: Varför välja oss?
A: Vi är ett järn- och stålföretag som integrerar industri och handel. Vårt företag har varit verksamt inom stålbranschen i mer än tio år, vi är internationellt erfarna, professionella och vi kan erbjuda våra kunder en mängd olika stålprodukter med hög kvalitet.
Q2: Kan jag erbjuda OEM/ODM-tjänster?
A: Ja. Kontakta oss gärna för mer information.
Q3: Hur är din betalningsperiod?
A: Våra vanliga betalningsmetoder är T/T, betalningsmetoder kan förhandlas fram och anpassas med kunder.
F4: Accepterar ni inspektionen från tredje part?
A: Ja, vi accepterar absolut.
F5: Hur kan ni garantera era produkter?
A: Varje produkt tillverkas av certifierade verkstäder och inspekteras bit för bit enligt nationell kvalitetssäkring/kvalitetskontrollstandard. Vi kan också utfärda garantier till kunden för att garantera kvaliteten.












