Vet du mer om specifikationerna och dimensionerna för stålspontvålar?
Fabrikspris S235 U-typ stålspont av typ 2 3 4 leverantör
Produktinformation
| Punkt | Detaljer |
| Produktnamn | U-typ stålplåt |
| Tillgängliga typer | Typ II, Typ III, Typ IV |
| Materialkvalitet | S235JR, S275JR, S355JR, Q235B, Q355B |
| Standard | EN 10248, EN 10249, JIS A5528, ASTM A328 (anpassad) |
| Tillverkningsprocess | Varmvalsad |
| Längd | 6m–24m eller anpassad |
| Ytbehandling | Svart, målad, varmförzinkad (valfritt) |
| Ansökan | Stödmurar, kassundammar, hamnar, översvämningsskydd, underjordiska strukturer |
| Inspektion | MTC EN10204 3.1, SGS, BV, tredjepartsinspektion |
Kemisk sammansättning av stålspont
| Kvalitet | C (Max) | Si (Max) | Mn (Max) | P (Max) | S (Max) | N (Max) | Cu (Max)* |
| S235 | 0,17 | 0,35 | 1.4 | 0,035 | 0,035 | 0,012 | 0,55 |
| S275 | 0,21 | 0,35 | 1,5 | 0,035 | 0,035 | 0,012 | 0,55 |
| S355 | 0,24 | 0,55 | 1.6 | 0,035 | 0,035 | 0,035 | 0,55 |
Notera:
- Kemisk sammansättning överensstämmer medEN 10025-2.
- *Kopparhalten gäller när motståndskraft mot atmosfärisk korrosion är specificerad.
- Den faktiska sammansättningen kan variera något beroende på tillverkningsprocess och kundens krav.
Mekaniska egenskaper för stålspont
| Kvalitet | Sträckgräns (min) | Draghållfasthet | Förlängning (min) | Ansökan |
| S235JR | ≥235 MPa | 360–510 MPa | ≥26% | Allmänna stödmurar, kassunor, tillfälliga konstruktioner |
| S275JR | ≥275 MPa | 410–560 MPa | ≥23% | Medellastiga grund- och marina projekt |
| S355JR | ≥355 MPa | 470–630 MPa | ≥22% | Kraftiga stödmurar, hamnar, stor infrastruktur |
Notera:Mekaniska egenskaper kan variera beroende på ståltjocklek enligt kraven i EN 10025-2.
Stålspontstorlek
| Avsnitt | Mått | Sektionsarea | Massa | Ögonblick av tröghet | Modul av sektionen | |||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Lugg | Vägg | ||||
| w | h | t | ||||||
| mm | Mm | mm | cm2/hög | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| ⅠA | 400 | 85 | 8 | 45,21 | 35,5 | 88,8 | 4500 | 529 |
| II | 400 | 100 | 10,5 | 61,2 | 48 | 120 | 8740 | 874 |
| Ⅲ | 400 | 125 | 13 | 76,4 | 60 | 150 | 16800 | 1340 |
| ⅢA | 400 | 150 | 13.1 | 74,4 | 58,4 | 146 | 22800 | 1520 |
| Ⅳ | 400 | 170 | 15,5 | 97 | 76,1 | 190 | 38600 | 2270 |
| ⅤL | 500 | 200 | 24.3 | 133,8 | 105 | 210 | 63000 | 3150 |
| ⅥL | 500 | 225 | 27,6 | 153 | 120 | 240 | 86000 | 3820 |
| ⅡV | 600 | 130 | 10.3 | 78,7 | 61,8 | 103 | 13000 | 1000 |
| ⅢV | 600 | 180 | 13.4 | 104 | 81,6 | 136 | 32400 | 1800 |
| ⅣV | 600 | 210 | 18 | 135,3 | 106 | 177 | 56700 | 2700 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| 750 mm bred | ||||||||
| GHU 14 | 750 | 408 | 10.0 | 8.3 | 77,9 | 104 | 28 690 | 1 415 |
| GHU 16 | 750 | 411 | 11,5 | 9.3 | 86,3 | 115 | 32 860 | 1 610 |
| GHU 18 | 750 | 441 | 10,5 | 9.1 | 88,5 | 118 | 39 310 | 1 790 |
| GHU 20 | 750 | 444 | 12.0 | 10.0 | 96,9 | 129 | 44 450 | 2010 |
| GHU 23 | 750 | 447 | 13.0 | 9,5 | 102.1 | 136 | 50 710 | 2 280 |
| GHU 25 | 750 | 450 | 14,5 | 10.2 | 110,4 | 147 | 56 250 | 2 510 |
| 600 mm bred | ||||||||
| GHU 12 | 600 | 360 | 9,8 | 9.0 | 66,1 | 110 | 21 610 | 1 210 |
| GHU 12S | 600 | 360 | 10.0 | 10.0 | 71,0 | 118 | 22 670 | 1 270 |
| GHU 18-1 | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18 | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 18+1 | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 330 | 1 930 |
| GHU 22-1 | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22 | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 22+1 | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 28-1 | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28 | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 28+1 | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 32-1 | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32 | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 32+1 | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 410 | 3 350 |
| 600 mm och 400 mm breda | ||||||||
| GHU 6N | 600 | 309 | 6.0 | 6.0 | 41,9 | 70 | 9 680 | 635 |
| GHU 7N | 600 | 310 | 6,5 | 6.4 | 44,1 | 74 | 10 460 | 685 |
| GHU 7S | 600 | 311 | 7.2 | 6,9 | 46,3 | 77 | 11 550 | 750 |
| GHU 7HWS | 600 | 312 | 7.3 | 6,9 | 47,4 | 79 | 11 630 | 755 |
| GHU 8N | 600 | 312 | 7,5 | 7.1 | 48,5 | 81 | 12 020 | 780 |
| GHU 8S | 600 | 313 | 8.0 | 7,5 | 50,8 | 85 | 12 810 | 830 |
| GHU 10N | 600 | 316 | 9.0 | 6,8 | 55,8 | 93 | 15 710 | 1000 |
| GHU 11N | 600 | 318 | 10.0 | 7.4 | 60,2 | 100 | 17 460 | 1 105 |
| GHU 12N | 600 | 320 | 11.0 | 8.0 | 64,6 | 108 | 19 230 | 1 230 |
| GHU 13N | 600 | 418 | 9.0 | 7.4 | 59,9 | 100 | 26 600 | 1 280 |
| GHU 14N | 600 | 420 | 10.0 | 8.0 | 64,3 | 107 | 29 420 | 1 410 |
| GHU 15N | 600 | 422 | 11.0 | 8.6 | 68,7 | 115 | 32 270 | 1 540 |
| GHU 16N | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18N | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 20N | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 310 | 1 930 |
| GHU 21N | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22N | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 23N | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 27N | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28N | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 30N | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 31N | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32N | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 33N | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 420 | 3 350 |
| GHU 16-400 | 400 | 290 | 12,7 | 9.4 | 62,0 | 155 | 22 600 | 1 570 |
| GHU 18-400 | 400 | 292 | 15,0 | 9,7 | 69,3 | 173 | 26 100 | 1 795 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| GHL 600 | 600 | 150 | 9,5 | 9,5 | 56,4 | 94 | 3825 | 510 |
| GHL 600K | 600 | 150 | 10 | 10 | 59,4 | 99 | 4050 | 540 |
| GHL 601 | 600 | 310 | 7,5 | 6,4 | 46,8 | 78 | 11520 | 745 |
| GHL 602 | 600 | 310 | 8.2 | 8 | 53,4 | 89 | 12870 | 830 |
| GHL 603 | 600 | 310 | 9,7 | 8.2 | 64,8 | 108 | 18600 | 1200 |
| GHL 603K | 600 | 310 | 10 | 9 | 68,1 | 113,5 | 19220 | 1240 |
| GHL 603 10/10 | 600 | 310 | 10 | 10 | 69,6 | 116 | 19530 | 1260 |
| GHL 604 | 600 | 380 | 10 | 9 | 73,8 | 123 | 30400 | 1600 |
| GHL 605 | 600 | 420 | 13 | 9.2 | 85,5 | 142,5 | 43890 | 2090 |
| GHL 606 | 600 | 435 | 14.4 | 9.2 | 94,2 | 157 | 54375 | 2500 |
| GHL 607 | 600 | 452 | 19 | 10.6 | 114 | 190 | 72320 | 3200 |
| GHL 703 | 700 | 400 | 9,5 | 8 | 67,5 | 96,4 | 24200 | 1210 |
| GHL 716 | 700 | 440 | 10.2 | 9,5 | 79,9 | 114,2 | 35200 | 1600 |
| GHL 720 | 750 | 450 | 12 | 10 | 96,4 | 128,5 | 45000 | 2000 |
Ladda ner hela katalogen
Stålspontlåsning och vattentät prestanda
Design: Sammankopplande stålspont, permeabilitet ≤1×10⁻⁷ cm/s
AmerikaUppfyller ASTM D5887-standarden för ett foder för att minimera läckage under fat.
SydostasienGrundvattensäker för tropiska regnperioder
Produktionsprocess för stålspont
VårStålspontpålartillverkas genom en strikt produktionsprocess, inklusiveråmaterialinspektion, varmvalsning, formning, skärning, ytbehandling, kvalitetstestning och slutförpackningVarje steg kontrolleras noggrant för att säkerställa noggranna dimensioner, stark sammankopplingsprestanda och pålitlig hållbarhet för grund- och marintekniska projekt.
Huvudprocess:
1. Råmaterialinspektion– Kontrollera stålkvalitet, kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper.
2. Varmvalsning och formning– Värm stålämnen och rulla dem tillU-typ eller Z-typ spontväggprofiler.
3. Rätning och skärning– Säkerställ exakta mått och kapa pålar till önskade längder.
4. Ytbehandling– Applicera beläggning eller galvanisering enligt projektets krav.
5. Kvalitetsinspektion– Utför dimensionskontroller, mekaniska tester och förreglingsinspektioner.
6. Packning och frakt– Bunta spontväggar säkert för säker sjötransport.
Stålspont yta
AmerikaHDG-beläggningen uppfyller ASTM A123/ISO 1461 och ger ett zinkskydd på ≥85 μm för utmärkt korrosionsbeständighet. 3PE-beläggning finns även tillgänglig för tuffa marina och underjordiska miljöer. Alla ytbehandlingar uppfyller internationella miljö- och exportstandarder.
SydostasienVarmförzinkning (≥100 μm) med en tvåskikts epoxibeläggning av stenkolstjära ger utmärkt korrosionsbeständighet och över 5 000 timmars saltstänkskydd, idealiskt för tropiska marina och mycket korrosiva miljöer.
ANSÖKAN
Stödmurar– Används för jordhållning, sluttningsstabilisering och grundstöd.
Marin teknik– Används i hamnar, kajmurar, sjövallar och strandnära strukturer.
Kassungar– Idealisk för tillfälliga konstruktioner i brofundament och undervattenskonstruktioner.
Översvämningsskydd– Används för flodvallar, översvämningsbarriärer och kustskyddsprojekt.
Grundläggning– Lämplig för djupa schaktgropar, källare och underjordiska strukturer.
Transportprojekt– Används vid byggnation av motorvägar, järnvägar, tunnlar och broar.
Energi- och industriprojekt– Används för LNG-terminaler, kraftverk, petrokemiska anläggningar,
Varför välja Royal Steel Group för stålspontväggar
1. Direktleverans från fabriken– Konkurrenskraftiga priser med stabil produktionskapacitet och pålitlig leverans.
2. Global exporterfarenhet– Över 15 års erfarenhet av stålexport och betjänar kunder över hela världen.
3. Hög kvalitetskontroll– Noggrann kontroll av kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper, dimensioner och ytkvalitet.
4. Komplett produktsortiment– LeveransU-typ, Z-typ och Larssen stålspontväggari olika kvaliteter och storlekar.
5. Anpassade lösningar– Stöd för anpassade längder, beläggningar, bearbetning och projektbaserade krav.
6. Internationella standarder– Produkterna uppfyller GB, EN, ASTM, JIS och andra globala standarder.
7. Professionell service– Tillhandahålla fullständiga exportdokument, tredjepartsinspektion och teknisk support.
FÖRPACKNING OCH FRAKT
Säker buntning– Stålspontar är buntade med höghållfasta stålband för säker hantering och transport.
Exportera standardförpackning– Vattentätt skydd och korrosionsskyddsåtgärder tillämpas för långdistanssjöfart.
Flexibla lastningsalternativ– Lämplig för containertransport eller bulktransport av fartyg beroende på orderkvantitet och projektbehov.
Säker leverans– Professionell lastning och fixering säkerställer att produkterna anländer i gott skick till destinationshamnen.
Kompletta dokument– Tillhandahåll packlistor, MTC, ursprungsintyg och inspektionsrapporter för global export.
Vanliga frågor
F1. Vilka typer av spontväggar levererar ni?
A: Vi levererar spontväggar av typ II, typ III, typ IV, såväl som kundanpassade U-typ, Z-typ och Larssen-spontvägar.
Q2. Kan ni erbjuda anpassade längder?
A: Ja. Vi erbjuder anpassade längder från 6 till 24 meter enligt projektets krav.
F3. Vilka stålkvaliteter finns tillgängliga?
A: S235JR, S275JR, S355JR, Q235B, Q355B och andra anpassade kvaliteter.
F4. Stöder ni tredjepartsinspektion?
A: Ja. SGS, BV, TUV och andra tredjepartsinspektioner är tillgängliga före leverans.
F5. Vilka dokument tillhandahåller ni?
A: Testcertifikat för kvarn (EN10204 3.1), handelsfaktura, packlista, ursprungsintyg och inspektionsrapporter finns tillgängliga på begäran.
Q6. Vilken är er leveranstid?
A: Generellt 7–15 dagar, beroende på orderkvantitet och produktionsschema.
F7. Vilka handelsvillkor stöder ni?
A: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP och andra Incoterms är tillgängliga enligt kundens krav.












