Vet du mer om specifikationerna och dimensionerna för stålspontvålar?
S275 Konstruktionsstålspont Varmvalsad stålplåt
Produktinformation
| Standard | GB/SV | Fakturering | Efter faktisk vikt |
| Tolerans | Ingen | Leveranstid | 7 ~ 15 dagar |
| Legering eller inte | Ingen | Kvalitet | S235/S275/S355 |
| Bearbetningstjänst | OEM | Ursprungsort | Tinajin, Kina |
Kemisk sammansättning av stålspont
| Stålkvalitet | C (%) | Si (%) | Mn (%) | P (%) | S (%) | N (%) | Cu (%) |
| S275 | ≤0,21 | ≤0,35 | ≤1,50 | ≤0,035 | ≤0,035 | ≤0,012 | ≤0,55* |
Notera: Kopparhalt (Cu) gäller där det anges. Den kemiska sammansättningen kan variera något beroende på sektionsstorlek och tillverkningsprocess. Kvarnprovningscertifikat (MTC) finns tillgängligt på begäran.
Mekaniska egenskaper för stålspont
| Stålkvalitet | Tjocklek (mm) | Sträckgräns (ReH) MPa | Draghållfasthet (Rm) MPa | Förlängning (%) |
| S275JR | ≤ 16 | ≥ 275 | 410–560 | ≥ 23 |
| S275JR | 16–40 | ≥ 265 | 410–560 | ≥ 23 |
| S275JR | 40–63 | ≥ 255 | 410–560 | ≥ 21 |
| S275JR | 63–100 | ≥ 245 | 410–560 | ≥ 20 |
Notera:
Mekaniska egenskaper kan variera beroende på sektionstjocklek och produktionsprocess. Alla värden är baserade på EN-standardkrav. Valsprovningscertifikat (MTC) kan tillhandahållas för varje batch.
Stålspontstorlek
| sektion | Mått | Sektionsarea | Massa | Ögonblick av tröghet | Modul av sektionen | |||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Lugg | Vägg | ||||
| w | h | t | ||||||
| mm | Mm | mm | cm2/hög | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| ⅠA | 400 | 85 | 8 | 45,21 | 35,5 | 88,8 | 4500 | 529 |
| II | 400 | 100 | 10,5 | 61,2 | 48 | 120 | 8740 | 874 |
| Ⅲ | 400 | 125 | 13 | 76,4 | 60 | 150 | 16800 | 1340 |
| ⅢA | 400 | 150 | 13.1 | 74,4 | 58,4 | 146 | 22800 | 1520 |
| Ⅳ | 400 | 170 | 15,5 | 97 | 76,1 | 190 | 38600 | 2270 |
| ⅤL | 500 | 200 | 24.3 | 133,8 | 105 | 210 | 63000 | 3150 |
| ⅥL | 500 | 225 | 27,6 | 153 | 120 | 240 | 86000 | 3820 |
| ⅡV | 600 | 130 | 10.3 | 78,7 | 61,8 | 103 | 13000 | 1000 |
| ⅢV | 600 | 180 | 13.4 | 104 | 81,6 | 136 | 32400 | 1800 |
| ⅣV | 600 | 210 | 18 | 135,3 | 106 | 177 | 56700 | 2700 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| 750 mm bred | ||||||||
| GHU 14 | 750 | 408 | 10.0 | 8.3 | 77,9 | 104 | 28 690 | 1 415 |
| GHU 16 | 750 | 411 | 11,5 | 9.3 | 86,3 | 115 | 32 860 | 1 610 |
| GHU 18 | 750 | 441 | 10,5 | 9.1 | 88,5 | 118 | 39 310 | 1 790 |
| GHU 20 | 750 | 444 | 12.0 | 10.0 | 96,9 | 129 | 44 450 | 2010 |
| GHU 23 | 750 | 447 | 13.0 | 9,5 | 102.1 | 136 | 50 710 | 2 280 |
| GHU 25 | 750 | 450 | 14,5 | 10.2 | 110,4 | 147 | 56 250 | 2 510 |
| 600 mm bred | ||||||||
| GHU 12 | 600 | 360 | 9,8 | 9.0 | 66,1 | 110 | 21 610 | 1 210 |
| GHU 12S | 600 | 360 | 10.0 | 10.0 | 71,0 | 118 | 22 670 | 1 270 |
| GHU 18-1 | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18 | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 18+1 | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 330 | 1 930 |
| GHU 22-1 | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22 | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 22+1 | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 28-1 | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28 | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 28+1 | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 32-1 | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32 | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 32+1 | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 410 | 3 350 |
| 600 mm och 400 mm breda | ||||||||
| GHU 6N | 600 | 309 | 6.0 | 6.0 | 41,9 | 70 | 9 680 | 635 |
| GHU 7N | 600 | 310 | 6,5 | 6.4 | 44,1 | 74 | 10 460 | 685 |
| GHU 7S | 600 | 311 | 7.2 | 6,9 | 46,3 | 77 | 11 550 | 750 |
| GHU 7HWS | 600 | 312 | 7.3 | 6,9 | 47,4 | 79 | 11 630 | 755 |
| GHU 8N | 600 | 312 | 7,5 | 7.1 | 48,5 | 81 | 12 020 | 780 |
| GHU 8S | 600 | 313 | 8.0 | 7,5 | 50,8 | 85 | 12 810 | 830 |
| GHU 10N | 600 | 316 | 9.0 | 6,8 | 55,8 | 93 | 15 710 | 1000 |
| GHU 11N | 600 | 318 | 10.0 | 7.4 | 60,2 | 100 | 17 460 | 1 105 |
| GHU 12N | 600 | 320 | 11.0 | 8.0 | 64,6 | 108 | 19 230 | 1 230 |
| GHU 13N | 600 | 418 | 9.0 | 7.4 | 59,9 | 100 | 26 600 | 1 280 |
| GHU 14N | 600 | 420 | 10.0 | 8.0 | 64,3 | 107 | 29 420 | 1 410 |
| GHU 15N | 600 | 422 | 11.0 | 8.6 | 68,7 | 115 | 32 270 | 1 540 |
| GHU 16N | 600 | 430 | 10.2 | 8.4 | 72,6 | 121 | 35 960 | 1 680 |
| GHU 18N | 600 | 430 | 11.2 | 9.0 | 76,9 | 128 | 38 660 | 1 810 |
| GHU 20N | 600 | 430 | 12.2 | 9,5 | 81,1 | 135 | 41 310 | 1 930 |
| GHU 21N | 600 | 450 | 11.1 | 9.0 | 81,9 | 137 | 46 390 | 2 070 |
| GHU 22N | 600 | 450 | 12.1 | 9,5 | 86,1 | 144 | 49 470 | 2 210 |
| GHU 23N | 600 | 450 | 13.1 | 10.0 | 90,4 | 151 | 52 520 | 2 345 |
| GHU 27N | 600 | 452 | 14.2 | 9,7 | 97,4 | 162 | 60 590 | 2 690 |
| GHU 28N | 600 | 454 | 15.2 | 10.1 | 101,8 | 170 | 64 470 | 2 850 |
| GHU 30N | 600 | 456 | 16.2 | 10,5 | 106,2 | 177 | 68 390 | 3 010 |
| GHU 31N | 600 | 452 | 18,5 | 10.6 | 109,9 | 183 | 69 220 | 3 075 |
| GHU 32N | 600 | 452 | 19,5 | 11.0 | 114,1 | 190 | 72 330 | 3 210 |
| GHU 33N | 600 | 452 | 20,5 | 11.4 | 118,4 | 197 | 75 420 | 3 350 |
| GHU 16-400 | 400 | 290 | 12,7 | 9.4 | 62,0 | 155 | 22 600 | 1 570 |
| GHU 18-400 | 400 | 292 | 15,0 | 9,7 | 69,3 | 173 | 26 100 | 1 795 |
| Avsnitt | Mått | Massa | Tröghetsmoment | Modul för sektion | ||||
| Bredd | Höjd | Tjocklek | Per hög | Vägg | ||||
| w | h | t | s | |||||
| mm | mm | mm | mm | kg/m² | kg/m² | cm4/m² | cm3/m² | |
| GHL 600 | 600 | 150 | 9,5 | 9,5 | 56,4 | 94 | 3825 | 510 |
| GHL 600K | 600 | 150 | 10 | 10 | 59,4 | 99 | 4050 | 540 |
| GHL 601 | 600 | 310 | 7,5 | 6,4 | 46,8 | 78 | 11520 | 745 |
| GHL 602 | 600 | 310 | 8.2 | 8 | 53,4 | 89 | 12870 | 830 |
| GHL 603 | 600 | 310 | 9,7 | 8.2 | 64,8 | 108 | 18600 | 1200 |
| GHL 603K | 600 | 310 | 10 | 9 | 68,1 | 113,5 | 19220 | 1240 |
| GHL 603 10/10 | 600 | 310 | 10 | 10 | 69,6 | 116 | 19530 | 1260 |
| GHL 604 | 600 | 380 | 10 | 9 | 73,8 | 123 | 30400 | 1600 |
| GHL 605 | 600 | 420 | 13 | 9.2 | 85,5 | 142,5 | 43890 | 2090 |
| GHL 606 | 600 | 435 | 14.4 | 9.2 | 94,2 | 157 | 54375 | 2500 |
| GHL 607 | 600 | 452 | 19 | 10.6 | 114 | 190 | 72320 | 3200 |
| GHL 703 | 700 | 400 | 9,5 | 8 | 67,5 | 96,4 | 24200 | 1210 |
| GHL 716 | 700 | 440 | 10.2 | 9,5 | 79,9 | 114,2 | 35200 | 1600 |
| GHL 720 | 750 | 450 | 12 | 10 | 96,4 | 128,5 | 45000 | 2000 |
Ladda ner hela katalogen
Stålspontlåsning och vattentät prestanda
Design: Sammankopplande stålspont, permeabilitet ≤1×10⁻⁷ cm/s
AmerikaUppfyller ASTM D5887-standarden för ett foder för att minimera läckage under fat.
SydostasienGrundvattensäker för tropiska regnperioder
Produktionsprocess för stålspont
1. Uppvärmning av råmaterial
-
Processen:Halvfabrikat av stål, vanligtvis tungablommor or rektangulära plattor, laddas i en gångstråleuppvärmningsugn.
-
Målet:Stålet värms jämnt upp till en optimal valsningstemperatur (vanligtvis mellan1100°C och 1250°C) för att maximera dess formbarhet och duktilitet för formning.
2. Grovvalsning och isärtagning
-
Processen:Den glödande stålplattan passerar flera gånger genom en tung brytvalsverk eller grovbearbetningsstativ (ofta ett reversibelt valsverk).
-
Målet:Den initiala tjocka plattan minskas gradvis i tvärsnitt och förlängs till en preliminär profil, ofta kallad "hundben" eller balkämnesform.
3. Universell finvalsning
-
Processen:Det förformade stålet passerar genom ett sofistikerat universalvalsverk utrustat med både horisontella och vertikala rullar som applicerar tryck samtidigt.
-
Målet:Detta är det kritiska steget där den slutliga profilgeometrin – som till exempelU-form, Z-form, ellerPlatt/rak nättyp—formas med exakt måttnoggrannhet, inklusive den mycket kritiska, snäva toleransenförreglingarpå båda kanterna.
4. Kylning och rätning
-
Processen:Den kontinuerliga varmvalsade stålprofilen sektioneras med varmsåg och överförs till en kylbädd. När profilerna har kylts till rumstemperatur bearbetas de genom en riktmaskin med flera valsar.
-
Målet:Kylning stabiliserar den mikrometallurgiska strukturen, medan kallriktningsprocessen eliminerar all termisk skevhet, vridning eller böjning för att säkerställa perfekt raka profiler.
5. Skärning, inspektion och efterbehandling
-
Processen:De rätade spontväggarna kallsågas till exakta kundspecificerade längder. Kvalitetskontrollteam utför rigorösa ultraljuds- och dimensionstester, särskilt vad gäller toleranser för spärrning och ytkvalitet.
-
Målet:För att säkerställa sömlös kopplingsprestanda under körning på plats. Valfri efterbehandling – som till exempelborrning av lyfthål, tillämparkorrosionsskyddande beläggningareller injiceringinterlock-tätningsmedel—slutförs här före buntning och leverans.
Stålspont yta
AmerikaHDG-beläggningen är utförd för att uppfylla kraven i ASTM A123/ISO 1461, med en minsta zinkbeläggningstjocklek på ≥ 85 μm för god korrosionsbeständighet och lång livslängd. Ett 3PE-beläggningssystem är också valfritt för bättre skydd i aggressiva miljöer som marin och underjordisk. All ytbehandling är RoHS-kompatibel och uppfyller internationella miljö- och exportstandarder.
Sydostasien:Varmförzinkning med en tjocklek på ≥100 μm, tillsammans med det tvåskiktade epoxi-kolstjärsystemet, ger utmärkt långsiktigt korrosionsskydd och saltsprutprestanda på mer än 5 000 timmar. Produkten är därför särskilt lämplig i tropiska marina och starkt korrosiva miljöer och kan ge användaren lång livslängd i applikationer i kust- och havsområden.
ANSÖKAN
1. Jordhållning och kassundammar
FunktionenSkapa tillfälliga eller permanenta djupa schaktmurar.
ApplikationenAnvänds ofta för att bygga vattentäta kassundammar i floder och hamnar, vilket gör det möjligt för ingenjörer att pumpa ut vatten och säkert konstruera bropelare, dammar och undervattensfundament.
2. Marin- och hamninfrastruktur
FunktionenKonstruktion av robusta vattenhinder.
ApplikationenInstallerade som permanenta kajmurar, skott och stödbarriärer i hamnar och marinor för att motstå kraftigt jordtryck i sidled och vågpåverkan samtidigt som de förhindrar kusterosion.
3. Grundmurar och källarväggar
FunktionenFungerar som bärande och stödjande element för byggnader.
ApplikationenNedgravning sker i marken för grundmurar till höghus, underjordiska parkeringsgarage och djupa källare för att stabilisera den omgivande marken och blockera grundvattenläckage under och efter byggnationen.
4. Infrastruktur och transportskydd
FunktionenStödjande av jordkonstruktioner längs transportlinjer.
ApplikationenAnvänds för att bygga brofästen, tunneltillfarter och stödmurar för järnvägar/vägar för att förhindra jordskred, stabilisera sluttningar och stödja branta lutningsförändringar.
5. Miljö- och översvämningskontroll
FunktionenKontroll av vattenflöde och inneslutning av farliga ämnen.
ApplikationenAnvänds i översvämningsvallar, förstärkningar av vallar och skydd av flodbankar för att förhindra översvämningar. De drivs också djupt ner runt deponier och förorenade platser som avskärmningsvallar för att blockera migration av giftigt grundvatten.
Varför välja Royal Steel Group för stålspontväggar
1. Stark tillverkningsförmåga
Royal Steel Group driver avancerade produktionslinjer för U-typ ochZ-typ stålspontpålar, vilket säkerställer stabil produktion, exakta sammankopplingar och jämn kvalitet för storskaliga infrastrukturprojekt.
2. Brett produktsortiment och anpassningsmöjligheter
Vi levererar ett komplett sortiment av spontväggar med olika kvaliteter, längder, tjocklekar och korrosionsskyddsalternativ, skräddarsydda för hamnar, broar, kassunor och grundarbeten.
3. Snabb produktion och leverans i tid
Med stabil produktionskapacitet och effektiv schemaläggning stödjer vi brådskande projektkrav och säkerställer globala leveranser i tid.
4. Bevisad erfarenhet av globala projekt
Våra stålspontvingar används ofta inom marin teknik, infrastrukturutveckling, översvämningskontrollsystem och industriellt byggande i Asien, Mellanöstern, Afrika och Amerika.
5. Leverantör av stållösningar från en enda leverantör
Utöver spontväggar levererar vi även stålrör, H-balkar, stålkonstruktioner och relaterade produkter och erbjuder integrerade upphandlingslösningar för internationella kunder.
FÖRPACKNING OCH FRAKT
Stålspontar är säkert förpackade med stålband och förstärkta buntar för att säkerställa stabilitet under långtransport. Varje bunt är försedd med skyddande ändlock och vattentätt omslag för att förhindra skador, fukt och ytkorrosion.
Standard exportförpackningar inkluderar sjövärdiga träpallar eller stålramar, lämpliga för containerlastning eller bulktransport. Alla paket är tydligt märkta med produktspecifikationer för enkel identifiering och hantering.
Vi erbjuder flexibla fraktlösningar via sjöfrakt, vilket säkerställer säker och snabb leverans till globala hamnar, med fullt stöd för exportdokumentation och logistikkoordinering.
Vanliga frågor
Q1: Kan ni erbjuda anpassade storlekar och längder?
A: Ja, vi erbjuder anpassade bredder, tjocklekar och längder baserat på ritningar eller tekniska specifikationer.
F2: Vad är den typiska leveranstiden?
A: Standardprodukter är vanligtvis klara inom 7–15 dagar, medan specialbeställningar beror på kvantitet och specifikationer.
F3: Vilka tillämpningar är spontväggar lämpliga för?
A: De används ofta inom stödmurar, marin teknik, översvämningskontroll, kassunor och grundstöd.
F4: Tillhandahåller ni fabrikstestcertifikat (MTC)?
A: Ja, vi kan tillhandahålla fullständiga MTC-, SGS-, BV- och tredjepartsinspektionscertifikat på begäran.
F5: Vilken är din lastnings- och förpackningsmetod?
A: Spontväggar buntas med stålband och lastas i containrar eller bulkfartyg med lämpligt skydd för exportfrakt.












